29 Nisan 2013 Pazartesi

Bebek için tatil valizi notları


  Uzunca bir süredir oğlumuzla yapmayı planladığımız tatil hakkında,eşimle sürekli konuşup duruyoruz. Nasılda severek yüzer,sarılıp denize gireriz,kumdan kaleler yaparız,yorgunluktan bayılıp öğlen uykusunu mis gibi otel yataklarında canavarlar gibi yaparız vs. Oğlumuzun denizi ve havuzu çok seveceği banyodan çıkarken ağlamasından ve el yıkamak için lavabo kenarına gittiğimizde sevinçten çığlıklar atmasından belli oluyor. Sanırım o da anne&babası gibi bir deniz aşığı olacak.
   Bu kadar hayaller varken tatilimizin bir güneş yanığı,göz kamaşması,eksik eşyalar, vb.gibi sorunlarla rezil olmaması için şimdiden listelerimi yapmaya ve en iyileri araştırmaya başlamış bulunuyorum. Kendi valizimizden vazgeçip sadece bebek valizine odaklanan bir anne olarak, oğlum için hazırladığım listeyi sizinle paylaşmaktan gurur duyarım :) 

   En önemlisi olmazsa olmazımız güneş kremi ve nemlendiriciler;

   Her anne ve doktorlar için Güneş kremi konusu tam bir muammadır. Çocuğunuzu güneşin zararlı ışınlarından koruyacaz diye, kanserojen maddeler içerebilecek,doğal olmayan kimyasal kremlerle daha da zarar verdiğimizin farkına varmıyoruz. Acaba hangisi doğru? Bol bol D vitamini mi? Güneş ışınları mı  ? yoksa sağlıksız kimyasal kremler mi? Henüz bu konuya tam yanıt bulamadım ancak bu zararlı maddelerden tamamen arınmış , doğal olan bir krem var. TRUKID ! Bağımsız bir kozmetik denetleme sitesi olan EWG ye göre bu krem önerilenler listesi arasında bir numara ! Kullandığınız kozmetikleri bu sitede aratıp durumunu öğrenebilirsiniz. TRUKID henüz TR de çok yaygın değil ama çeşitli internet sitelerinden ve seçkin geniş kapsamlı ürünü olan  eczanelerden temin edebilirsiniz. 
Kremimiz bu ;) stick olanı da var ama tüp olanları daha iyiYüzme yardımcısı ; 
   
   Hiç bir zaman sonunakadar güvenilmez elbette ama tam çevreli yuvarlak can simitlerinin çok tagüvenli olmadığını çoğu kez yiğenlerimden tecrübe ederek öğrendim. Swimtrainer markası,bebek yüzme simitlerinde bir çığır açarak bebeğin trainer pozisyonuna sokup,ayak çırpma,özgür el ve kol kullanımını sağlayan bir yapıya sahip olduğu için 1 numaralı tercihiniz olabilir. Daire şeklinde olan  Swimtrainer ; güzel bir stil oluşturmak ve yüzmeyi öğrenmek için temel oluuşturur.E-bebek,unnado gibi sitelerden temin edilebiliyor. 

Güvenlik haf safhada görünüyor ama siz yine de bebeğinizi bir saniye bile göz önünüzden ayırmayın ! 


   Deniz kıyafetleri (uv koruyuculu) ;

   Bazı doktorlar,özellikle 6 aydan küçük bebeklerde  güneşten koruyucu  krem kullanılmasını önermiyor -ki benim de fikrim bu şekildedir. Eğer sizinde bebeğiniz 6aylıktan küçük ise ya da koruyucu kremlerin kimyasal içermeyen organiklerinin olmadığına inanıyorsanız , suda kalmaya dayanıklı , UV ışınlarından koruyan,cilde dost malzemelerden üretilmiş BabyGAP swimwear ürünlerine göz atabilirsiniz! Bebeğinizin çok cool bir surf sporcusu gibi görüneceğine eminim :)

Bunların dışında elimizde var olan ve devamlı kullandığımız eşyalarımız arasında unutmamanız gerekenleri sıralarsam; 
    Bebeğinizin sevdiği oyuncakları , en sevdiği yastığı ya da kılıfını, mama kaplarını ve kaşıklarını , rutin olarak kullandığı ilaç ya da vitaminleri,kıyafetleri, bezlerini vs zaten unutmazsınız diye düşündüğümden lafını dahi etmiyorum :) 

     Arıca bebeğinizin sahilde ve havuz kenarında en şık bebek olmasını istiyorsanız , Disney ürünlerinden oluşan plaj çantaları, mayo ve şort takımları, crocs terlik ürünlerinden bolca satın alabilirsiniz. Bu ürünleriçoğu bebek mağazalarından temin edebilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder